İlber Ortaylı - Türkiye'de eğitimin kalitesi neden düşük?

Derince

148 B görünümler37

  Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın Türkiye'de eğitim kalitesinin düşüklüğü üzerine değerlendirmeleri

  katma 3 yıl önce

  YORUMLAR

  1. Okan Kurt

   Söylediği şey yanlış diyemem ancak ülkemizdeki eğitimin kötü olmasının tek sebebi bu değil, muhtemelen dile getirebildiği sebep bu. Ben ülkenin eğitim sisteminin bilinçli olarak kötüleştirildiğini düşünüyorum. Cahil toplum işlerine geldiği için.

  2. CPT Slayer

   Şu adamı Milli eğitim bakanı yapacaksın işte.

  3. Enesz Dönmez

   Müfredat berbat lise 2 yim matemayik diye öğrettikleri şey bir boka yaramıyor

  4. uzunumit

   “Ezber eğitimin temelidir” İlber Ortaylı

  5. kadir Pınarbaşı

   Şu adamın kıymetini bilin artık yetki veremiyosunuz danışın bari faydalanın biraz

  6. Tunahan

   Ben günde 8 saat ders görüyorumki bunların nerdeyse yarısı gereksız dersler oluyor yok bilişim dersi yok tasarım dersi yok uzay dersi falan yani gün coğunlukla boşa geçıyor. Zaten 2 saatde yollarda geçiyor eve gelince ise yorgun oluyor 1 saat falan dinleniyorum.Eee ne oldu benim tüm günüm bitti toplam ise adam akıllı 1 yada 2 saat ders işlemişimdir. Müfredat dediğiniz şey zaten başından beri şaçma her şeyi ezberliyoruz.Sınavlar öğrencilerin kabusu oluyor. Devlet kitap dağıtıyor ama-Kitap denilebilirse- kitapların yüzünü açmıyoruz hocalar kitaptan işlemiyor zaten.Parayla almak zorundayız ama bir test kitabı olmuş 50 60 lira. Yani kısacası bana bu eğitim sisteminde olumlu bir şey bulamassınız.Böyle sistemin allah belasını versin.

  7. Yiğit Gezgin

   İlber hoca :"Bir kaç dilde tarih kitabı okusunlar" deyince şöyle bir düşündüm' de biz bu sistemin zincirini kıramayız. Çünkü o kalitede birisi aklıma gelmedi.

  8. Yavuz Karaca

   MEB İlber Ortaylı olsun

  9. Uzaklar

   17 Nisan 1940'da bu çalışmadan yıllar sonra Büyük Millet Meclisi Hasan Ali Yücel'in Milli Eğitim Bakanı olduğu dönemde Köy Enstitüleri projesini kabul etmiştir. Enstitüler 1957 yılında ne yazık ki bir kesimin toplumsal baskısı ve siyasi nedenler ile kapatılmıştır! ve batı bizden esinlendiği eğitim sistemini daha geliştirerek daha uygun hale getirip halkını yetiştiriyor bizde Afganistan olma yolunda ilerliyoruz.

  10. 3 dilim armut

   O adamların ders programlamasını naneli kokainle yaptıklarını düşünüyorum

  11. KKTC İL OLSUN

   Öncelikle öğrenmeyi öğrenmek sonra öğrenmekte devamlı olmak gerekir Eğitim sistemi kötü evet fakat öğrenciliğe devam ediyorsanız yapmanız gereken en önemli şey derse gitmeden konunuzu okuyun üzerine küçük notlar çıkarıp hocalarınıza sorular sorun dersten sonra da tekrar edin sizin dersinize gelen eğitmenler sizden korksunlar gelişimin sınırı yok sınav odaklı olmayın güzel günler görmek Ümit ve duasıyla

  12. Emre Taştek

   Beğenmeyen 36 kişi neden beğenmedi hakikaten merak ediyorum.

  13. ozgur atlas

   ilber Hoca,neden su meshur Fulbright anlasmasindan bahsetmiyor .??? www.ngazete.com/celal-eren-celik-yazdi-egitimdeki-pranga-fulbright-anlasmasi-2684h.htm

  14. ünal ünsal

   Bir Çocuk neden eğitilir ? Eğiten Hocalar kim ? Eğitim kitaplarını kim yazıyor ? Okullarda öğretilen bilgilerin amacı ne ? Dünyanın parasını ödeyeceğiniz çocukların tamamı işsiz kalacak ! Okulun okumanın diplomanın amacı ne ? Kandırıldınız.

  15. emir böke

   Patrik hazretleri (:

  16. KRAL GAREN

   50 yıldan beri aptal orospu çocuklarım milli eğitim bakanlığı oldu bilerek yapıyolar bence yazıklar olsun vlla 3 5 gerizekalı toplanmış siklerine göre sistem oluşturuyorlar yok ya la millet sizi çekmekmi zorunda bi gidin yeter ne inat ne gıcık adamlarsınız valla yeter ya 3 5 saat çalışıyom yetmiyo allah allah ne istiyorsunuz çocukluğumuzu çalan hırsızlar sizi hayal çalan hırsızlar sizi bi gitmediniz yapıştınız gitmediniz nası kurtulacaz sizden adam gibi biri hiçmi yok 1km yazacam valla

  17. Furkan BalcI

   Bu adam keşke meb bakanı olsa

  18. Emirhan Şanlı

   İlber ortaylı Milli Eğitimin başına geçsin Cahil eğitim sisteminin Allah bin belasını versin İnşAllah😏

  19. Yunus Emre Tırpan

   Keşke İlber hoca MEB başkanı olsa

  20. şu öksüz vatanım

   Arkadaşlar öncelikle belirtmek istiyorum ki YTÜ Endüstri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Yazacağım şeyleri gerçekten önemli bulduğumdan dolayı yazıyorum. Okulumdan ve yakından tanıdığım, annemin ve babamın mezun olduğu İTÜ'den bahsedeceğim. Okullarımız müfredat ve genel eğitim anlayışı bakımından tamamen atıl bırakılmış, çürümeye terk edilmiş bir vaziyettedir. Bildiğimiz üzere hızla değişen ve gelişen dünyada çok farklı teknolojiler ve sistemler kuruluyor, bunlara örnek vererek yazımı uzatmak istemiyorum lakin durum şu ki okullarımız 30 40 senedir 1'e 1 aynı müfredatı hatta ve hatta sınavlarda aynı soru tipini kullanıyor. Artık 1. dünya ülkelerinde üniversiteler tamamen proje bazlı çalışıyor, bizde ise taş devrinden kalma 1-2 vize 1 final uygulaması yürürlükte. Endüstri mühendisliği adına konuşursak x 1. dünya ülkesinde öğrenciler aldıkları derslerde proje bazlı çalışıp konuyu pratikte öğreniyor, sahayı öğreniyor, sosyal yeteneklerini geliştiriyor ve network kazanıyor, biz ise gerizekalı gibi kapanıp kahve sigara eşliğinde 2 hafta finallere inekliyoruz. Onlar teknolojileri takip ediyor, yönetmeyi ve değiştirmeyi öğreniyor, biz ise gerizekalı gibi yaptığımız atölye stajından sonra artık bayağılaşmış, hiç bir katma değer sağlaması mümkün olmayan planyalama(ki bu resmen 2. dünya savaşından kalma bir üretim metodudur) freze, torna, talaşsız imalat vs yüz yıllık yöntemleri teorik ve teknik olarak açıklıyoruz. Hiç bir öğretim görevlimiz staj yönergesine bakıp "bu ne amk?" demiyor, sınavlara bakıp oğlum biz bunları soruyoruz da bu bizim mühendise ne gibi bir vizyon katıyor demiyor, mal gibi aynı soruları soruyor. Durum yukarıda özetlediğim gibidir, arzu eden olursa örnekler verebilirim. Çağın çok gerisindeyiz arkadaşlar, en iyi okullarımız bile çok çok geride. Liselere girmiyorum bile, liseleri komple kapatıp yerine dikiş nakış kursu açsak daha iyi. Bizim gençlerimizin kapasite bakımından 1. dünya ülkelerinden hiç bir farkı yok, beyinleri sistem tarafından köreltilip işlemez hale getiriliyor, hiç bir inovasyon üretemez hale getiriliyor. Bir yere gelen insanlarımız ise yalnızca kendi emekleri ve insanüstü çalışmaları sayesinde bir yere gelmişlerdir.

   1. Ez4

    @Nabi Boyraz işin zor :(

   2. Nabi Boyraz

    Abi ben güzel sanatlar lisesi son sınıf öğrenciyim. benim arabalara ilgim muazzam ve 0 dan araba tasarımı yapıyorum(3ds max) ve tasarım konusunda fena değilim, abi ben Endüstri Mühendisliği okumak istiyorum ama güzel sanatlar ne yazık ki sayısal değil sözel. abi benim sayısalım güzeldi hiç fena değildi notlarım ama saysal olunca bende sayısal diye bir şey kalmadı ve Endüstri Mühendisliği sayısal istiyor. Doğrusu otomotiv tasarım için Endüstri Mühendisliği okumam gerekiyor mu? nelere çalışmam gerekiyor yoksa bu tasarım tutkumu bir kenara mı atmak zorundayım..

   3. ozgur atlas

    www.ngazete.com/celal-eren-celik-yazdi-egitimdeki-pranga-fulbright-anlasmasi-2684h.htm bu anlasmayi hic okudunuz mu yoksa haberiniz yok mu?

  21. DAL DAŞAK ADAM OL LAN YAVŞAAKK

   2 Kelime 1-egitim 2-Sistem Tabiki bunlari demeyecegim EZBERCI SISTEMDEN BIR BOK OLMAZ

  22. Nihal Önen

   Türkiye eğitim sistemindeki iki eksiklik 1 = Eğitim 2 = Sistem

  23. Ali Şükrü

   eğitim sistmiz kötü çünkü yetiştrme xzihniyetimz korku ve baskı üzerine kurulu.. çocuklara hayata hep hata yapmaktan kormayı öğretiyoruz. hata yapmakdan korkan bir çocuk kendini gelişitremez. onlara günah kavramını dini öğretiyoruz ama korku psikolojisiyle,sorun burda. ve sadece din de değil.sınavlarda okulda sınıflarda hayatın her alanada onlara birşeylerin korkusunu aşılıyoruz.neden? çünkü eğitim sen neysen odur.insanımızn genel yapısı böyle.. çocuk yetirme zihniyetimz korkutma ve baskı üzerine kurulu.. onlara öğrenmeyi öğretememizin sebebi tamamen bilinçaltlarında bir korku psikolojisyla yetişiyor olmaları.

  24. Ali Eylül

   En sonunda milli eğitim bakani olcam ak

  25. PROABT

   Beğenmeyen meb çalışanı herhalde

  26. Carl Johnson

   2:58 😂😂 Allah göndermiş

  27. İngilizce Konu Anlatımı

   How did it all go wrong? (Her şey nasıl böyle kötü gitti ?) İngilizce öğrenmek isteyen herkesi kanalımıza bekliyoruz.

  28. Heinrich Noyan

   Geçen günlerde Almanyada okuduğum üniversitede bir sempozyum düzenlendi. Başlık olarak son 100 yıldaki alman türk ilişkileri işlenecekti güya. Bende bir Türk olarak bu proğrama elimden geldiğince destek vermek için görev aldım. Ne yazıkki o 3 günlük proğramda avrupanın bize neden yukarıdan baktığını çok bariz bir şekilde gördüm. Türkiyedeki üniversitelerin (misafirler ağırlıklı olarak antalya akdeniz üniversitesi ve konya selçuk üniversitesinden gelmişti) durumu yürek burkuyor. Profesörlük ve doçentlik gibi yüce titreleri kullanmaktan utanmayan, burnundan kıl aldırmayan, her şansda akademik kariyerini dile getiren bu soytarılar burdaki akademisyenlerin geyik konusu oldu. Gelenler ağırlıkla beleşe tatil yapmaya bunun yanında bide öz geçmişine “uluslararası bilim konferansına katıldım” yazabilmek için gelmiş. Anlatılanlar hem içeriksiz hemde alakasızdı. (Örnek: sempozyumu büzük göstermek için kalabalık gelenler sigorta hukuku gibi aşırı alakasız konuları dile aldılar) ayrıca konuşmalara sadece konuşmacılar ve onların ekibi (görevleri fotoğraf çekmek olan gereksiz varlıklar) katıldı, hatta bazen konuşmacılar dahi katılmadı. Bütün proğram tam anlamıyla bir kepazelikti. Bizim gibi vatanını elinden geldiğince yurt sışında desteklemeye çalışan insanların hevesini kırıyor bu sözüm ona akademisyenler. Emin olunki yurt dışında kimse türk akademisyenleri ciddiye almıyor ve ne yazıkki haklılar. Resmen esnaf lokantasında etli ekmek satan dayıyı almış üniversiteye rektör yapmışlar. Bu insanlarda az biraz haysiyet ve namus olsa akademik ünvanlarından vaz geçip adam akıllı bişeyler yaparlar. Çalışan milletimin vergi parasını böyle yarak yaral işlere harcıyorlar bakalım bunun hesabını nasıl verecek sayın (yarakcılık) profesör doçent doktor amccccıııııkkkkoğullları. Türkiyeden bu gidişte (ne yazıkki) bir bok olmaz. Hiç bişey bilmeyen insanlar herşeyi biliyormuş gibi davranırken bide kendilerindende cahil olan ayak-tabanı-yalayıcıları tarafından şişirile şişirile ileri seviye göt kalkması yüzünden amuda kalkıp yürüyorlar. Türkiye her yıl bi on sene daha geriye gidiyor. Hey yavrum hey biri çıkar 2023 der ama görmez ki memleket olmuş üçüncü dünya devleti. Vesaelaaam

  29. Kürşad Alp EREN

   Malesef ülkede yüksek lisans yapmak doktora yapmak bile torpil bu sistemi getirenler yüzünden gelecek yılda ülkeyi terk etmek zorunda kalıcam. Torpille hoca olan birinin elinde yetişen öğrenciden sen ne beklersin ki.... Bu sistemi getirenler acaba ölmüyormu hiç bunlara tır çarpmıyor mu diyorum hergün içimden... Malesef bu ülkede yaşanmaz. Dünyada bir çok ülkeye gittim . Dünyanın en iyi okulları sınavsız öğrenci alıyor. Yabancı dil şartı var. Bizde sanki uzaya dakika başı üniversitelerimiz dolmuş kaldırıyor. 50 tane sınav zaten bu sınavların hepsinin soruları çalınıyor . Kimse kimseyi kandırmasın... Öğrenciyi yarış atı kılığına sokan tek ülkeyiz... BU ÜLKEDEN BİR CACIK OLMAZ... Güle Güle Çomaristan Güle Güle Torpilistan

   1. Xenisorater Çiçero

    Allah gittiğin ülkede sıhhatli,medeni bir hayat yaşamanı nasip eylesin.Dünyanın en iyi okulları sınavsız mı alıyor ne diyeyim.Bizde çoçuğa 4 sene boyunca hiçbir katkısı olmayacak Anadolu liselerine bile sınavla alıyorlar 👏... Güzel yanlarî yok mu var bi hastanesi var güzel ülkemin tek güzel kurumu.

  30. Şahıs

   Hangi eğitim ya ?

  31. Bir Türk

   neden artık harekete geçilmiyor

  32. Mehmet Akbulut

   Biz universiteye gitmeyi köpek gibi istiyoruz ama Türkiyenini Eğtim sistemi saolsun her yıl mutlaka yeni bir bok çıkartıyor 12.sınıf ögrencısiyım saolsunlar bu ayın Ekimin 15 ine yeniden eğitim sıstemını yeni müfredatı açıklayacaklarmış dur bakalım gene bizi ne bekliyor ALLAHIM adam gibi birisi gelsin artık şu Ülkenin eğitim sistemi artık yükslsin lütfennnn

  33. Cengiz

   Galatasaray lisesi Türkiye'deki tüm üniversitelerden iyi.

  34. Eldorado

   Yaşlı aslana bak hele , Yüzü Erkek aslanın suratını andırıyor fıtratına da oturmuş dili keskin kellesini verir bildiğinden dönmez, zekatını vermekten çekinmez alim dediğin böyle olur. Allah başımızdan eksik etmesin böyle insanları.

  35. okan kaya

   İlkokul ve Ortaokulda çocukları Meslek Okullarına hazırlamak gerek, Meslek Okullarının sayısının Cami lerin sayısı kadar olması gerek, Meslek Okulu öğrencileri için kalacak yer gerek, ve Devletin desteği gerek, insanlar Meslek öğrencem diye ne zamana kadar aç aç gezebilir, iyi donanımlı Meslek Okullarından iyi beslenmiş çıraklar, ustalık belgesini aldında, yani Diplomasını almıştır, Meslek ve Diploma, İnsan ve Ruh u gibidir, Diplomalı Şahıs, iş bulmakta zorlanmayacaktır, O firmada işten çıksa bile, Diploması vardır ve Tecrübe edinmiştir, Analar Babalar çocuklarına Diploma, yani bir veya daha fazla Meslek edinme meselesini aşılamalıdırlar, Milli Eğitim, Meslek edinme konusunda Milletin evlatlarına karşı daha fazla çaba göstermeli, Diplomalı bir Toplum vs...

  36. Ufuk Pekmezci

   Valla ilber hocam şu eğitime bir el atın

  37. Sıla Topal

   Müfredatı İlber ORTAYLI hazırlasaydı mükemmel bir seviyede olabilirdik...

  38. shaggy mastered

   ADAM HAKLI BEYLER EĞITİM SİSTEMİ ÇOK ZOR

  39. Tunahan Dabanlı

   0:16 ŞSLDJFHISDKLFGHJDGKLFŞ

  40. Darkness Nıght

   Kral Parti kur oy verek yeterki şu eğitim sistemini düzelt.

  41. MelihCelik

   Ayyyyynen öyle.

  42. Hilâl Doğan

   en büyük zulüm, işi ehline vermemektir.

  43. Hilâl Doğan

   hoca özetlemiş; eğitim müfredatını hazırlayanların kendileri düşük, bu sebepten ve ülkemizde eğitim öğretim programlarımızı düzenleyenler işin ehli olmadıklarından Türkiye'de eğitim kalitesi düşüktür ve giderek kalitesizleşmektedir.

  44. Tekno Genç

   Ülke zaten Üretemiyor Ekonomi Batık Üretse Belki Ekonimi de iyi olurdu neden üretemiyor Eğtim Sistemi .Batıkk

  45. Murat MURATOĞLU

   23 den 45 lere kadar ingiliz sonra abd mufredatı hazırlayanlarda cok konusmaya gerek yok niye hukumet değişmiyor oyle kolay degıl mudehale edilir

   1. Derince

    Murat MURATOĞLU 23'den 45'e ne müfredatı ne İngilizi?

  46. salih incel

   parti kur oy verelim hocam ama 1.5 sarti ile :D

  47. Mehmet Sarıkaya

   Adamsın...

  48. Halit Bey

   Bir balığa ağaca tırmanmasıyla yargılarsanız, o balık ömrü boyu aptal olduğunu düşünür... Albert Einstein! Ama gel görki bizim balıklar bile aptalmıyım diye sorgulamakta ama bu balığı yargılananlar halinden memnun.😃

  49. Fatih Arslan

   Eğitim sistemi insanlara memur ol diyor küçük bir çocuğa sor hayalinde ne olmak var de sana 1 saat anlatır birde gel 20 yaşındaki ne sor onun da hayali var tabi ama maalesef ülkesinde okusan ne fark edecek diyecek memurluk ister neden mi çünkü rahat edeceği tek yer daha doğrusu rahat geçinecek ben tarihçi olmak isterdim ama iş imkanı var mı bu gibi insanlar çok var okuyupta işsiz kalan yani bizim ülkede hayal 2. Sırada gelir 1. Sırada gerçek var çünkü ama herkesin umudu var birgün gerçekleşecek

   1. ismet Canveren

    Aaa sen tatlı yiyip pişman olan çocuksun bir yorumunda yazılıydı seni burada da görmek güzel.

   2. Deniz DEMİR

    Vay amk gerçekleri öyle bi vurguladın ki ağlayasım geldi... 😭

  50. Nehir Akturk

   2-3 sene de bir değişen eğitim sistemimiz var. Ne bekleriz ki...

  51. Samet Bülbül

   Hocam kufur etmek istemiyorum ama sizi milli egitimin basına getirmeyen herkesin anasını sikeyim hepsinin allah belasını versin

  52. That Poppy

   Başkanlığa aday ol oy verelim

  53. ala bula

   Beyinin yapısı ve psikolojiye göre tertiplenmeli eğitim sistemi.Batıya taklitden bir şey çıkmaz.

  54. freedom6485

   Öğretim ve eğitim bilgili,donanımlı,öğretme yeteneği yüksek olan öğretmenlerle olur..Akşam konuyu okuyup sabah öğrenciye yalan yanlış aktaran, başka branşlarda puan tutturamayıp iş olsun diye eğitim fakültelerini tercih eden insanlarla öğretim de eğitim de olmaz..Her şeyden önce iyi öğretmenler yetiştiriliyor mu,yetiştirilmiyor mu? "İyi meyve,iyi ağaçta olur"..Öğrenciyi suçlamak,kafasız,yeteneksiz diye topu taca atmak da iki yüzlülük ve kolaycılıktır sadece.

  55. Şeyh Ebu Bekir Bin Muteberiye El Kuddusî

   Şu adam milli eğitim bakanı olsa daha iyi

  56. Objector of invasion

   Sen Dünyanın en gereksiz ve gerizekalı insanlarından birisin ilber ortaylı. Gerizekalılığın sınırları almakta. Ne eğitim bilimleri biliyorsun ne bilimsel yöntem ne de kazanım belirlemesi nasıl yapılır. Boş konuşan cahil herifin tekisin. Senin gibi mallar takip eder seni. Cahil ve bir halt bilmeyen insanlar. Ayrıca zorunlu askerlik köleliktir ve tecavüz nitelikli bir suçtur devlet tarafından işlenen. Üç gramlık beynin bir bok almıyor ama her yerde sen varsın. Siktirin gidin lan.

   1. oyuncu çakıroğlu

    Eğitimci orospu çocuğu yıllarca derslerde kitabı okuyup ezberlettiniz hiçbişey öğretmediniz

  57. Hakan Çetin

   Konuş reis konuş

  58. Harun Y

   trsel.info/video/video/t4VxznhmutOVqmU.html

  59. matlie journ

   Bir şey soracağım doğrumu yanlışmı katılan varmı bana? Ya şimdi meslek lisesine giden bir insan hayatını iyi geçirebilecekken ergenliğinde etkisiyle böyle bir okula gidecek ve belkide bundan sonra çıkışı yok çünkü ortam kötü ders işleme zaten çok az bu adamın kurtulna şansı çok az değilmi. Ve şimdi sağlık meslekte bitti çünkü seni onuncu sınıftan sonra sadece sağlık üzerine ders veriliyor ünüversite kazanma olasılıyı çok düşük oysaki bunun öncesinde sağlık meslekten üniversiteye gitmeden direk işe başlayan adamlar gayet işindi başarılı her şekilde önümüzü kapattılar. Bu adamlar kendileri müfredatı hazırlamakta sıkıntı çekiyor bizden imkansızı bekliyorlar!

  60. Kırmızı Tilki

   Bu adam ülkenin cumhurbaşkanı olmalı...

   1. sorgulayan adam

    Kırmızı Tilki kesinlikle katılıyorum fakat türk halkı böyle egitimli bilinçli aklı başında insanlar seçmesi için o ülkenin vatandaşı uyanık ve gelişmekten yana olmalı ve malesef türk toplumu böyle degil